Chwycić byka za rogi

    2013

Duch rywalizacji sportowej oraz świetne humory panowały na I Gminnych Potyczkach Gimnazjalnych ”Chwycić byka za rogi” zorganizowanych  3 czerwca 2013 roku w Gimnazjum Publicznym w Dywitach w ramach XV Warmińsko- Mazurskich Dni Rodziny. W zawodach wzięły udział drużyny z dwóch gminnych gimnazjów: z Dywit i z Tuławek. Otwarcie imprezy zaszczycił swoją obecnością Sekretarz Gminy Pan Daniel Zadworny, który wręczył zwycięzcy konkursu na projekt awersu sztandaru szkoły Michałowi Wunderlichowi list gratulacyjny i ufundowaną przez Gminę Dywity nagrodę. Podczas oficjalnego otwarcia imprezy został też rozstrzygnięty szkolny konkurs literacki(temat: Rodzina przekazicielem tradycji i norm moralnych) zorganizowany w ramach Dni Rodziny. Zwycięzcą został również uczeń kl.2b Michał Wunderlich, II miejsce Zajęła Katarzyna Wasilewska, a III miejsce Zajął Dorian Stasiak.
Po części oficjalnej rozpoczęły się potyczki. Młodzież rywalizowała w pięciu sportowych konkurencjach (piłka nożna, piłka siatkowa, unihokej, wyścigi w rzędach i przeciąganie liny) oraz w trzech sprawdzianach polonistycznych (dyktando, sprawozdanie z meczu i test z poprawności językowej). Podczas zmagań  zawodnicy zacięcie walczyli o zwycięstwo w każdej konkurencji, nie zabrakło też dobrej zabawy, a co najważniejsze, młodzież sąsiadujących gimnazjów miała okazję do poznania się i integracji. Drużyna gości zwyciężyła w dwóch konkurencjach sportowych: w unihokeju i w przeciąganiu liny oraz uczennica z Tuławek Paulina Pucz (ex aequo z Michałem Wunderlichem z Dywit) zdobyła II miejsce w konkursie polonistycznym, którego to zwycięzcą został uczeń kl. 3 Gimnazjum w Dywitach Wojciech Bronkiewicz. Zwycięzcy zostali nagrodzeni pucharami, medalami (za wysokie lokaty w konkurencjach sportowych) i nagrodami książkowymi w konkursie polonistycznym, co było możliwe dzięki wsparciu dywickiego Stowarzyszenia „Nasze Dzieci”, którego Prezesem jest Dyrektor Zespołu Szkół w Dywitach Bożena Wojarska i dofinansowaniu pozyskanemu z budżetu Gminy Dywity.
Warto też dodać, że atrakcjami tej imprezy były pokazy judo (gośćmi byli mistrz Polski i wicemistrz Europy w tej dyscyplinie sportu), pokazy trików(skoków akrobatycznych) w wykonaniu m.in. absolwenta dywickiego gimnajzum, a do zumby zaprosiła uczestników imprezy Katarzyna Stocka. Uczestnicy potyczek mają nadzieję na kontynuowanie ich w kolejnych latach.


2014

RYWALIZACJA – EMOCJE – ZWYCIĘSTWO – FAIR PLAY

Pod takim hasłem 30 maja 2014 rozgrywane były w naszym gimnazjum zawody sportowe i ortograficzne w ramach obchodów XVI Warmińsko – Mazurskich Dni Rodziny i realizacji projektu „Chwycić byka za rogi”. Do udziału w zabawie zaprosiliśmy drużynę z zaprzyjaźnionego Gimnazjum z Zespołu Szkół w Tuławkach.
Duch sportowej rywalizacji, mnóstwo emocji i doping towarzyszyły Małemu Mundialowi 2014 przygotowanemu pod kierunkiem p. K. Sieradzkiego i kl. Ia. Zmierzyło się dziewięć drużyn, a zwyciężyli uczniowie klasy IIIa – „Holandia”. Drugie miejsce zajęli  gimnazjaliści z klasy IIb – naśladowcy Argentyny. Wielki sukces odniosła klasa Ib – „Brazylia”. Drużyna mieszana wywalczyła III pozycję.
Oprócz rywalizacji między poszczególnymi klasami w piłce nożnej gimnazjaliści mogli uczestniczyć w pokazach afrobrazylijskiej sztuki walki capoeiro przygotowanej przez Grupę Cordao De Quro z Olsztyna. Na piątkowe spotkanie zaprosiliśmy także siatkarzy AZS-u Indykpolu Olsztyn, którzy poprowadzili krótkie zajęcia z młodzieżą. Chętnych do wspólnej zabawy nie brakowało, a stało się to dzięki Piotrowi Łukasikowi, Patrykowi Napiórkowskiemu i Jakubowi Urbanowiczowi. Ponieważ program był bardzo atrakcyjny, gimnazjaliści mogli także uczestniczyć w warsztatach ze sztuk walki przygotowanych przez p. Bogdana Zawirowskiego i p. Marcina Lipskiego. Wiele osób uczestniczyło w zajęciach tanecznych. Pani Paulina Federowska pokazała, jak tańczyć hip – hop.  W międzyczasie drużyny z Tuławek i Dywit zmierzyły się w dyktandzie. Trudno było chwycić byka za rogi, ale najlepszymi zawodnikami okazali się Michał Łopuski i Michał Wunderlich.
Warto dodać, że atrakcją naszego piątkowego spotkania stał się mecz między uczniami gimnazjum a pracownikami Urzędu Gminy w Dywitach. Emocji było mnóstwo, zaciętej walki również, a wynik rozstrzygnięto rzutami karnymi. Okazało się, że zwyciężyli uczniowie.
Na koniec imprezy rozstrzygnięto konkurs literacki „Rodzina fundamentem życia społecznego”. Najciekawszą pracę napisała Ola Orzoł z kl. Ia.
Nagrodami dla najbardziej wyróżniających się uczniów w konkursach były puchary, vouchery do kina, medale i wiele innych słodkich prezencików.
Warto podkreślić, że rywalizacja cały czas trwała w miłej i sympatycznej atmosferze. Emocji towarzyszyło nam wiele, ale wszystko w zgodzie z zasadami fair play.
M. Klejna