Andrzej Waszczuk - "Szczurek" - mieszkaniec Dobrego Miasta
Z wykształcenia elektryk, wykonuje zawód stolarza użytkowego i artystycznego. Wykonał m.in. ikonostas do cerkwi greckokatolickiej w Olsztynie. Jego prawdziwą pasją jest fotografia. W pracy fotografa Waszczuk posługuje się techniką analogową.
Zawsze powtarza: „Fotografie wykonuje człowiek, nie sprzęt. Ja decyduję, co jest w kadrze i jeżeli nie potrafiłbym znaleźć ciekawego ujęcia, to żaden aparat by mi w tym nie pomógł”. Cały proces dotyczący powstawania zdjęcia, począwszy od naświetlania aż po wywołanie na papierze wykonuje samodzielnie.

Swoje prace prezentował na wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, m.in. w Świątkach, Dobrym Mieście, Radzionkowie, Margantinie (Włochy), Chateauroux (Francja), Nidzicy, Olsztynie. Laureat konkursów fotograficznych, m.in. „Turystyczne odkrywanie Warmii” (2007). Jego książka „Warmia. Ptasi raj” zajęła pierwsze miejsce w konkursie rektora Uniwersytetu Warmińsko¬Mazurskiego w Olsztynie na najlepsze wydawnictwo promujące Warmię, Mazury i Powiśle (2011).

Drugą jego pasją jest malarstwo olejne. Andrzej Waszczuk jest autorem albumów fotograficznych:
• Portret lasu ( Dobre Miasto : PHU Wenecja Zofia Waszczuk, 2008)
• Sto widoków Warmii (Dobre Miasto : PHU Wenecja Zofia Waszczuk, cop. 2009)
• Warmia. Ptasi raj (Dobre Miasto : PHU Wenecja Zofia Waszczuk, 2011)
• Warmia. Tajemnice natury (Dobre Miasto : PHU Wenecja Zofia Waszczuk, cop. 2013)